От 3 седмици плануваме да посетим Одрин с цел пазаруване и след проучване, подготовка на изтекъл паспорт / не може да преминете турска граница с лична карта, затова хич не го мислите като опция /, запазване на хотел и организиране на гледачи за децата, аз, мъжът ми и майка ми потеглихме.
Ето как се подготвих:
- Разпитах всички приятели, които са били там за: – чакане на границата – препоръки за хотел – какво са си купили те – къде точно са обикаляли – имало ли е нещо тревожно по време на престоя им – кое им е харесало и кое не – какви препоръки биха ми дали
- Станах част от фейсбук групата На пазар в Одрин, в която членуват над 151 000 души с опит и мнения по всички въпроси, както и такива като мен, които отиват за първи път, но с умело използване на търсачката намерих всичко, от което имах нужда
- Искахме да резервираме този хотел – Edrin Hotel http://www.edrinhotel.com/ по препоръка на мои приятелки, но закъсняхме и всичко беше резервирано през booking за датата ни, която беше и петък, т.е. пазарен ден. Запазихме този на база препоръки за място и удобство до центъра – Ottoman Palace Hotel Edirne https://www.booking.com/hotel/tr/ayda-n-apart.bg.html. Като локация наистина беше супер, има и безплатен паркинг, но стаите и закуската не бих препоръчала. Има опции за 5-звездни хотели в Одрин и наоколо, но трябва да обикаляте с кола после, а ние искахме втория ден да не я мърдаме, а само да носим багаж от центъра до колата, за да не ни тежи. Така и направихме. Цена на нощувка за двама варира между 70 и 75 лв на вечер с включена закуска и паркинг.
- Подготвихме се на отиване да минем бързо граница, а на връщане да чакаме, но се оказа обратното. В петък сутрин тръгнахме към 6 от София и бяхме в Одрин към 12.30, като чакахме на граница около 2 часа и 30 минути. Мотахме се малко из безмитния магазин, който е скучен, скъп и мрачен:)
- Моят план беше да имаме една нощувка петък срещу събота, за да има кой да ни гледа децата, а и да хванем почивен ден. По принцип петък е пазарен ден и не бих избрала отново да пътувам тогава, особено като целта са ми молове, а не открити или закрити пазари.
- На влизане в Одрин директно се насочихме към двата мола – Margi Outlet & Erasta. Първият е открит и доста приятен със заведения навън, а вторият закрит с малко магазини, но пък много въздух и пространство.
- Навсякъде мерят температура, носят се маски навън и вътре, има проверки и глоби. Дезинфекцията тече нон-стоп в магазините, съблекални и навън по улиците. Минава полицейска кола и на български език на високоговорител казва да си носим маските, защото са задължителни и навън.
- Ден 2 беше планиран за центъра и магазинчетата там, защото искахме да си тръгнем, докато всички пазаруват. Все пак 90% от купувачите там са българи и предположихме, че ще се приберат или в събота вечер или в неделя.
Кое има смисъл да се пазарува – магазини, артикули и цени
Почти всичко. Без да преувеличавам – цените са много приятни за европейски граждани като нас и курс на турската лира около 22 – 23 стотинки. От моя кратък и еднократен пазарен опит най-скъпи ми се видяха европейските козметики като шампоани, кремове за лице, чуждестранни брандове, които не са американски обаче. Така забелязах някои американски марки за декоративна козметика, които бяха на супер цени, докато Loreal и подобни на по-високи или същите като в България.
Лично аз пазарувах дрехи, обувки, неща за дома като пътеки, сервиз, покривки, чаршафи, купи, чинии и подобни. Никаква храна, която доста българи пазаруват на месечна база, защото е евтина, вкусна и има смисъл да пътуваш до Одрин за нея.
От детските дрехи най-добри оферти намерих в LC Waikiki, турски магазин, който и ние имаме тук, но доста модели са различни там, както и по-ниски цени. В U.S. Polo Assn. Също има добри попадения за деца и големи, в Deichman попаднах на доста оферти и дори сравних обувки, които Боян имаше от седмица – 23 в Турция за сметка на 47 лв в България. От разни детски магазини взехме още неща като Batman костюм за Хелоуин за около 25 лв с пелерина и маска 🙂 Обувките за деца също си заслужават по 25 лв кожени ботушки от турски брандове. В Defacto имаше също готини цени, анцузи и суитчъри за деца, освен за мъже и жени.
За мъже бих препоръчала U.S. Polo Assn, Colins, Mavi и подобни, защото цените са добри и изборът е за младежи и модерни работещи мъже. Дънките варират между 20 и 25 лв, тениски могат да се намерят и по 10 лв като Pierre Cardin.
За жени – препоръката ми е за турски марки. Има качествени, модерни и готини, които никога не бях чувала, но пък и такива, които знаем от нашите молове като Koton, където цените ми се сториха прекрасни – 50 лв за зимно палто, 2 лв за 3 броя фешън чорапи, 20 лв за дебел пуловер и т.н.
Лично аз се изкефих на магазините за аксесоари за телефони, от където си взех калъф за телефон с ринг за 5 лв, както и техника за снимане за 30 лв.
За дома най-препоръчана от мен марка е Karaca за сервизи, чаршафи и всякакви домашни неща. Освен тях за памучни и сатениран памук чаршафи бих препоръчала турската марка Tac, която има фирмени магазини на центъра.
Интересен магазин е Mirgos, който прилича на нашите хранителни магазини, но е зареден с доста нехранителни стоки на супер цени + карти за отстъпка ти дават на касата и се възползваш от още по-евтини покупки. За ориентир по 3-5 лв си купих супер свежи чинии за сервиране. Там препаратите за почистване ми се сториха адски евтини – 4 лв за 3 продукта / 2 CIF & 1 Domestos /.
Прах за пране, паста за зъби и подобни са изгодни на моменти, друг път са си направо скъпи. Една важна дума трябва да се запомни
indirim,
което е отстъпка и преследвах навсякъде 😉
От хранителните стоки горещо препоръчвам ядки – видимо по-евтини са от България, баклава, кафе, чай и подправки.
Най-препоръчваната и поръчвана храна в заведенията в Одрин е пържен телешки дроб – Tava Ciğer , който аз опитах и не ми допадна особено, защото е много пържен и тежък, но пък ми се стори вкусен.
Имах препоръка за тяхната боза, което е десерт, който се яде с лъжица и за сладолед. Първото не опитах, от второто не съм възхитена, но пък дюнер с айрян ядохме за 2 лв в пакет, та съм доволна. Това е меню в случаен ресторант в мола, за да се уверите в ниските цени:
За центъра на Одрин мога да споделя, че ме изкефиха количките с плодове и зеленчуци, килото лимони е около 1 лв, репликите на спортни дрехи, от които си купих комплект , както и малките заведения на улицата, магазинчетата с подправки и ядки, откритите витрини на сладкарници и рибния пазар.
До Джамията Селамие не стигнахме, както и да чаршията, но това не беше в плана ни. На центъра има една кратка закрита част, която пресъздава добре чаршия. Но като цяло за повече дни може да се направи и туристическа обиколка, защото има забележителности и интересни неща да се видят.
Обобщено мога да споделя, че с разход за спане и бензин, храна и време, пак си заслужава. Особено ако имаш идея какво искаш да си купиш и къде да го търсиш. Взехме си безумни неща и съжалих, че не взехме още, но нямаше вече място в колата.
Почти навсякъде говорят български, има магазини с надписи на нашия език, както и възможност директно да плащаш в лева. Дори се пошегувах, че се чувствам като американка в чужбина, защото всички знаят родния ми език 🙂 Всички са мили, добре те обслужват и искат да си доволен в края на пазарния си ден.
В това кратко видео показах атмосфера и настроение, за да придобиете представа, ако никога не сте били:
Ако имате някакви въпроси, с радост ще отговоря, макар и да имам малко инфо от краткия престои и лудото обикаляне по молове:
Радостна мама